A Magyar Elektrográfiai Társaság
Társaságunk 2001-ben alakult Budapesten, a Bartók 32 Galériában, a nagyrészt az 1996-ig működő Árnyékkötők művészeti csoport művészeiből 19 alapító taggal
Elektrográfia
egy új képzőművészeti műfaj gyűjtő fogalma. Alkotóművészei felvállalják az elektronikus, digitális alkotási módokat. Eszközeik: számítógép, fénymásológép, szkenner, digitális fényképezőgép, stb., melyek a művészi kifejezés eszköztárát gazdagítják, a művészi kifejezést árnyalják, rétegzettebbé teszik, új vizuális képi világot létrehozva.
A 2000-ben, a Bartók 32 Galériában megrendezett bemutatkozó kiállításunkat, a következő év elején már Zalaegerszegre kérték, és azóta is folyamatosan szerepelünk a hazai művészeti életben.
2003-ban honlapot hoztunk létre a C3 Művészetközpont szerverén: www.c3.hu/~met címen.
Az interneten 2007-ben blogot nyitottunk http://elektrographia.blogspot.hu címen.
2010-ben új honlapot nyitottunk www.elektrografia.hu néven, melyen folyamatosan közöljük az elektrográfiával kapcsolatos eseményeket, társasági programjainkat.
2003-ban a MAOE Duna Galériájában bemutatkozó kiállításunk alkalmából MET katalógust jelentettünk meg.
Mára 91-re gyarapodott létszámunk.
Nemzetközi kiállításaink
Első külföldi kiállításunk, 2002. szeptember 27- november 3 között, meghívással történt, a belgrádi, Nemzeti Múzeum Grafikai Kabinetjének vezetőjétől Dragana Kovacic, művészettörténésztől, a „Magyar elektrográfia” című kiállítás bemutatására, 16 magyar művész, MET tagok és meghívott művészek részvételével.
További sikeres bemutatkozásunk volt Újvidéken Zentán, Prágában, Romániában Kolozsvárott, Hollandiában Schiedam-ban, Finnországban, Helsinkiben, Dunaszerdahelyen, és legutóbb 2011-ben Berlinben.
2005. januárjában Krakkó Budapestre látogat címmel, a Krakkói Nemzetközi Nyomat Triennálé anyagából válogatást mutattunk be, a Millenáris Parkban, Budapesten a Győri Múzeummal közös együttműködésben.
2000-től sikeresen megrendezzük 2-3 évente a „Matricák” Kisméretű Elektrográfiák nemzetközi kiállítás-sorzatunkat Budapest több galériájában, 20 résztvevő ország művészeinek munkáiból.
2000. Vigadó Galéria; 2002. Újpesti Gyermek- és Ifjúsági Ház; 2004. Vasarely Múzeum;
2007. DUNA Galéria, FISE Galéria, Magyar Műhely Galéria, Képíró Galéria,
2010. DUNA Galéria, Karinthy Szalon, Magyar Műhely Galéria, D-udvar Galéria
2012. Próféta Galéria, MTA Jakobinus Terem, ART9 Galéria, Erllin Galéria, Budapest
Az eltelt évek során számos hazai, országos, nyitott, csoportos kiállítást rendeztünk Budapesten és országszerte.
2006-ban PIXEL c. Digitális Nyomatok Szemléjét a V:A:M: Design-ben Budapesten,
2010-ben MEGA-PIXEL címmel nyitottuk meg hazai országos rendezvénysorozatunkat a FUGAban és az Olof Palme Házban.
2014. évi rendezvényünk bemutatása: Budapesten, MÜSZI, FUGA, ARTEN Galéria, MKISZ Andráddy úti Galériája, Vízivársi Galéria, Szentendrén MANK Galéria.
Két fontos kezdeményezésbe fogtunk 2008-ban, melyet azóta is folyamatosan, 2-3 évente szervezünk
1. A magyar elektrográfia történetének feldolgozása, bemutatása kiállítások formájában, melynek célja egy összefoglaló, áttekintés, mely a magyarországi elektrográfia jelenségét elemzi, bemutatja a kezdetektől napjainkig.
Ennek első kiállítását a budapesti Ferencvárosi Pincegalériában valósítottuk meg.
A kiállítás törzsanyagát a Képírás Művészeti Alapítvány anyaga képezte, ezt kiegészítettük a MET archívumából, valamint olyan, ma már jelentős életművel rendelkező művészeket kerestünk fel, akik a legkorábban kezdtek foglalkozni az elektrográfiával Magyarországon, mint pl. Halbauer Ede, Lévay Jenő, Hegedűs 2 László…
„A magyar elektrográfia története” I. Ferencvárosi Pincegaléria, Budapest
„A magyar elektrográfia története” II. Karinthy Szalon, Budapest
„A magyar elektrográfia története” III. Vigadó Galéria, Szigetvár
2. A digitális hatások a kortárs magyar képzőművészetben című rendezvénysorozatunk elindításának célja: nyitás a társművészek, -művészetek felé, a kapcsolódások, összefüggések feltérképezése a műfaji átfedéseken keresztül, hogyan alakult-alakul az elektrográfia, annak hatása hogyan alakult, hogyan érvényesül a hazai képzőművészetben az elmúl évtizedek során és napjainkban.
Első tárlatát Athatások címmel a DUNA Galériában rendeztük meg, három MET tag (Bátai Sándr, Pál Csaba, Stark István) és három festőművész (Csurka Eszter, Nagy Gábor György, Várady Róbert) részvételével. A kiállítás kurátori feladatára Szeifert Judit művészettörténészt kértük fel.
Ezt követően Agóra Digitáliában címmel Budapesten a MAOE Székházában (Olof Palme Ház), 2009. július 3-án nyitottuk meg, Bordács Andrea esztéta kurátori közreműködésével.
A tárlaton Szombathy Bálint 2008. évi Munkácsy-díjas tagunk kamara kiállítása is látható volt, a művész eddig még ki nem állított telefotóiból.
Itt már bemutattunk videófilmeket, DVD-éket, installációkat is. Összesen 38 alkotó vett részt - MET tagok és meghívott művészek.
Kiállítási eseménysorozatainkat kiadványok formájában folyamatosan dokumentáljuk segítő partnereinkkel a KÉPRÁS Művészeti Alapítvánnyal és a Szigetvári Zöld Zóna Egyesülettel együttműködve.
2011-ben új logóval, arculattal, új honlappal, friss szemlélettel, tervekkel folytattuk tevékenységünket.
A koncepciónk is bővült abban a tekintetben, hogy a nyomatokon kívül ezúttal más, és több, médiával készült digitális alkotásokat is bemutatunk kiállításainkon, pl. fény-videó-installációkat, objekteket, MELY MŰVEK MEGALKOTÁSÁNÁL, AZ ELEKTRONIKA, AZ ELEKTRONIKUS FÉNY és a MOZGÁS JÁTSZIK meghatározó SZEREPET.
Célunk
- lehetőséget teremteni az elektronikus eszközökkel alkotott művek bemutatására,
- tárlatainkkal keresztmetszetet, áttekintést adni az elektrográfiai műfaj alakulásáról,
- figyelni az újabb tendenciákra, fiatal tehetségekre, a figyelemreméltó hazai eredményekre.
Archívummal rendelkezünk, melyet a kezdetektől fogva tudatosan alakítottunk ki, a rendezvényeinken szereplő művészek felajánlott munkáiból, mely mára kb. 400 művet tartalmaz. Az archívumi képanyagból időszaki kiállításokat rendezünk Budapesten és vidéken meghívásra, felkérésre, ill. évfordulós alkalmakra. (Költészet Napja, 1956-os megemlékezés, BA Elektrográfiai Múzeum nyitókiállítása, stb.)
2010. fontos évszám, Szigetváron alapítótársként a Szigetvári Zöld Zóna Egyesülettel létrehoztuk a Bohár András Magyar Elektrográfiai Múzeumot, amely Magyarországon és a közép-európai térségben is egyedülálló művészeti intézmény. A múzeum gyűjteményében jelentős számú elektrográfiai munkát helyeztünk letétbe archívumunkból. A gyűjteményből redszeresen szervezünk itthon és külföldön válogatott kiállításokat.
A Magyar Elektrográfiai Társaság egyik fontos tevékenysége a 2002-2010 között a Miskolci XXI. Grafikai Biennálé elektrográfiai anyagának zsürizésében való részvétel volt.
2014. őszén pályázaton megnyertük a XI. kerületi Önkormányzattól a XI. Bölcső u. 9 szám alatt lévő helyiségeket, ahol szeptemberben megnyitottuk a MET Galériát, mely az ország első elektrográfiai műveket bemutató galériája. További lehetőségeket biztosít az elektrográfiai műfaj népszerűsítésére, megismertetésére, közösségi programok szervezésére, kísérleti alkotóműhely kialakítására.
Kiállítás sorozat
Együttműködő partnereink
Árnyékkötők Művészeti Alapítvány (Budapest)
Képírás Művészeti Alapítvány (Kaposvár),
Spanyolnátha művészeti folyóirat (Miskolc),
Bohár András Magyar Elektrográfiai Gyűjtemény - Szigetvári Zöld Zóna Egyesület
Médiapartnereink
Spanyolnátha művészeti folyóirat, Miskolc
ARTPORTAL
Képírás internetes művészeti folyóirat.
Magyar Műhely művészeti folyóirat
dokuweb.hu
2015-ben együttműködési szerződést kötöttünk a szekszárdi Művészetek házával a Digitális AGÓRa _ Digitális Alkotások Nemzetközi Tárlata megrendezésére. 2015-2018-2021
Működésünket, programjainkat pályázatokból és önkéntes munkával valósítjuk meg.
Nyitott rendezvényeink hiánypótlóak, egyre nagyobb az érdeklődés, az igény a bemutatkozási lehetőségre.
A MET Alapszabálya
Számviteli beszámolók
A Társaság gazdálkodása
Kapcsolat
E-mail:
HAász Ágnes elnök
E-mail:
Mobil: +36 20 503 7240
MET Galéria elérhetősége
Közösségi média
Adó 1 % felajánlása
Legfrissebb híreink
Támogatóink
2020-ban támogatta a MET Galéria kiállításait, katalógusát (2018. évi) és a szakmai rendezvényeit.
2023-ban a MET működését a Nemzeti Együttműködési Alap támogatja.
2022-ben támogatta a MET éves működését, és a MET Galéria éves kiállítási programját.
Linkgyűjtemény
Arnolfini Szalon
Árnyékkötők
Artportal
Barti Magdolna képzőművész
Bátai Sándor képzőművész
Dokuweb
Dotclouds
Gábos József képzőművész
Gyenes Zsolt médiaművész
HAász Ágnes képzőművész
Herendi Péter fényképzőművész
Horkay István képzőművész
Hungart
Képírás – Internetes Folyóirat
Kortárs Magyar Galéria, Dunaszerdahely
Lux Antal képzőművész
MAOE
NKA
Pál Csaba képzőművész
Susannia Lakner Zsuzsa képzőművész
Spanyolnátha Művészeti Folyóirat
Symposion Portál
Tellér Mária
Vass Tibor költő, képzőművész
Vízivárosi Galéria